Legionowo
Ogólne informacje
Legionowo jest siódmym co do wielkości miastem województwa mazowieckiego pod względem liczby mieszkańców z liczbą ludności sięgającą 50 tyś. Ogólna powierzchnia miasta wynosi 1356 ha. Blisko 80% tej powierzchni stanowią obszary zabudowane (w tym 20% to zabudowa przemysłowa). Na tereny leśne przypada 15% oraz 5% na tereny rolne.
Stosunkowo niewielka powierzchnia miasta oraz duża liczba mieszkańców sprawia, że Legionowo, z gęstością zaludnienia równą 3750 osób na kilometr kwadratowy, jest jednym z najgęściej zaludnionych miast w Polsce (średni wskaźnik gęstości zaludnienia w polskich miastach to 1150 mieszkańców na kilometr kwadratowy oraz przykładowo dla Warszawy 3250).
Od roku 1999 Legionowo jest siedzibą starostwa powiatu legionowskiego obejmującego swoim zasięgiem: miasto i gminę Serock, gminy Jabłonne, Nieporęt oraz Wieliszew. Łączna powierzchnia powiatu to obszar 393 kilometrów kwadratowych zamieszkany przez blisko 87 tysięcy mieszkańców.
(stan na dzień 01.01.2009)
Położenie i komunikacja
Miasto położone jest około 23 km na północ od centrum Warszawy na szlakach komunikacyjnych łączących Warszawę z Gdańskiem (linia kolejowa nr 9) oraz z Pojezierzem Mazurskim (droga krajowa nr 61). Zaledwie 7 km od Legionowa zlokalizowany jest Zalew Zegrzyński – miejsce letniego wypoczynku ludzi zamieszkujących okoliczne tereny oraz mieszkańców Warszawy.
Legionowo posiada rozbudowany system komunikacji łączący miasto z Warszawą. Do stolicy dojechać można m.in. dzięki szybkiej kolei miejskiej dojeżdżającej bezpośrednio z centrum Legionowa do Dworca Gdańskiego, przy którym znajduje się stacja metra. Do Legionowa dojeżdżają także autobusy ZTM Warszawa, cztery linie dzienne: 723, 731, 736, 801 oraz jedna linia nocna: N63. Ponadto występuje szereg linii prywatnych regularnie kursujących na trasie Warszawa-Legionowo.
Gospodarka
Ludność zamieszkująca Legionowo jest wyjątkowo przedsiębiorcza. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców liczba zarejestrowanych firm w Legionowie wynosiła 120 podczas gdy średnia całego województwa mazowieckiego wynosiła 103, a dla całej Polski zaledwie 75.
Największy udział w lokalnej gospodarce mają małe i mikro przedsiębiorstwa, oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Najwięcej firm, aż 37%, działało w sektorze handlu i w usługach – 37%, 15% firm działało w sektorze budownictwa, 13% w obsłudze nieruchomości i firm, 12% w przetwórstwie przemysłowym a 8,3% w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności.
(stan na dzień 01.01.2009)
Ulica Piłsudskiego
Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego jest główną ulicą handlową w Legionowie. Swój bieg rozpoczyna przy Dworcu PKP oraz stacji Szybkiej Kolei Miejskiej, przy której znajduje się również postój taksówek oraz przystanek autobusów komunikacji miejskiej. Na jej przedłużonym końcu znajduje się Dom Handlowy Maxim ale oficjalnie ulica Piłsudskiego kończy się przy targowisku miejskim.
Przy tej głównej arterii handlowej miasta znajdują się miedzy innymi: Kościół garnizonowy, Park miejski wraz ujęciem wody oligoceńskiej, przychodnia medyczna Mediq, Liceum Ogólnokształcące oraz Ratusz miejski. Swoje placówki mają tutaj liczne banki, instytucje finansowe, a przede wszystkim sklepy. Ze względu na swoje położenie ulica ta łączy osiedle Piaski oraz Dworzec PKP z osiedlami usytuowanymi po drugiej stronie miasta. W związku z tym jest to miejsce o bardzo dużym natężeniu ruchu pieszego. J
ako ciekawostkę warto odnotować, iż ulica ta nosi nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego od 1934 roku, chodź sam Marszałek nigdy podobno w Legionowie nie był. Wcześniej ulica nosiła nazwę Królewskiej, co już wówczas świadczyło o jej istotnym znaczeniu dla Miasta.

Linki zewnętrzne
Jeżeli poszukują państwo więcej informacji o Legionowie, zachęcamy do skorzystania z poniższych linków:
http://www.legionowo.pl/
http://www.legionowo.pl/miasto/pliki/multimedia/panoramy/01.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionowo
http://www.forty.waw.pl/content/section/8/32/
http://www.powiat-legionowski.pl/
http://www.bip.legionowo.pl/
http://www.legionowo.org.pl/